“I WAS SO SURPRISED TO WIN”

389

Saddler takes top honours in national awards

The 2021 Society of Master Saddlers’ (SMS) National Saddlery Competition at Saddlers’ Hall, London, on 20 September saw high standards and tough competition. 

The awards and evening reception - supported by The Worshipful Company of Saddlers, The Worshipful Company of Coach & Coach Harness Makers, Abbey England and Cribbs Carriage Masters - attracted leading names from the saddlery world.  

A delighted Catrien Coppens

Speaking at the start of the event which this year switched from its usual February date, SMS president Bea Blakeman thanked everyone for their hard work over the last year during the pandemic.

Added SMS chief executive, Hazel Morley: “We were delighted that so many entries came forward and, as ever, gave our judges much to think about when choosing the winners.”

The awards were presented by The Worshipful Company of Saddlers, Prime Warden, The Hon Mark Maffrey, who was also a judge.

Catrien Coppens won the Bruce Emtage Memorial Plate for Best in Show for her entry in the Open Harness class for making a Private Show Driving Bridle.  

“I really was so surprised to win,” she said. “It’s a great honour to receive the Best in Show Award.  I first won it in 2001 and without doubt it’s much harder to win these days.”

Christie Farren and Godfrey Morris winning the Master and Apprentice

2021 National Saddlery Competition Results 

Class 1 Master and Apprentice  A matching set of Reins for a Double Bridle.  The Bradoon rein was made by the Apprentice and the Curb Rein by the Master

1st: Godfrey Morris and Christie Farren, King’s Troop RHA

Class 2a A Snaffle Bridle conforming to Level 2 City and Guilds Skills Assessment specification

The prize winners win vouchers sponsored by Abbey England 

Jenna McCall with her many awards.

1st: Christie Farren, King’s Troop RHA

2nd: Charlotte Cheesman, Sarah Stevens Saddlery

3rd: Regina Mitchell, Capel Manor College

Class 2b In hand Stallion Show Bridle conforming to Level 3 City and Guilds Skills Assessment specification

1st: Jenna McCall, King’s Troop RHA

2nd: Tahia Hunt, King’s Troop RHA

3rd: Gudrun-Kirstine Thuesen, David Dyer Saddles and Saddlery Training Centre

Charlotte Cheesman with her awards

Class 2c Trainee Harness Class.  Driving Bridle Noseband conforming to Level 3 City and Guilds Skills Assessment specification

1st: Charlotte Cheesman, SES Saddlery

2nd: Lily Spackman, SES Saddlery

3rd: Claire Davenport, Capel Manor College

Class 3a Trainee Saddle (Rural)

Signe Dreyer winning the Trainee Saddle class

Any type or size of Leather Saddle (must be suitable to meet the criteria of C&G Level 2 or 3 Saddle specification)

1st: Signe Dreyer, Saddlery Training Centre

2nd: Jenna McCall, King’s Troop RHA and Saddlery Training Centre

3rd: Hannah O’Neill, Cirencester Saddlers and Saddlery Training Centre

Class 4 Intermediate Bridle 

A Headcollar or Halter

1st: Lucy Ellis

Sam Belasco winning the pair of laced reins

2nd: Kelly Jones

3rd: Claire Davenport 

Class 5 Special Open Class

A Pair of Laced Reins

1st: Sam Belasco, Household Cavalry Mounted Regiment

2nd: Kate Hardt, training at Saddlery Training Centre

3rd: Chloe Webb, training at Saddlery Training Centre

Emma Hamilton winner of the Small Business Saddle class

Class 6 Small Business Saddle Makers

Any design of English Astride leather saddle 

1st: Emma Hamilton

2nd: Penny Dickson

Class 8 Trade / Company Accessory

Any Leather Girth or Stud Guard

1st: DLF Saddlery Ltd

Class 9 Open Harness

Lisa Hoskins after winning the Open Bridle class

A Private Show Driving Bridle

Prizes Sponsored by Cribbs Carriage Masters

1st: Catrien Coppens

2nd: Lily Spackman

3rd: Louise Palmer

Class 10 Open Bridle 

A Bridle suitable for Cross Country

Coralie Chung winner of the Side Saddle class

1st: Lisa Hoskins

2nd: Kirsty Thomson

3rd: Sam Belasco

4th: Rachel Lok

Class 12 A Side Saddle 

1st: Coralie Chung

2nd: Carolyn Truss

Frances Roche with her awards

3rd: Hilary Lambe

Class 13 Open Class 

Any leather accoutrement used in connection with Birds of Prey

1st: Frances Roche

2nd: Jeff Barry

3rd: Corrie King

Class 14 Miniature Open Class - voted for by BETA Fair attendees and judged by SMS judges

A Miniature Piece of Leather Riding, Driving or Schooling Equipment

Issi Hodges winner of the Miniature Open Class

1st: Isobel Hodges

2nd: Corrie King

3rd: Frances Roche

4th: Catrien Coppens

Class 15 The President’s Choice – voted for at BETA International and judged by SMS judges

Line Hansen with her winning entry in the President's Choice class

“For the Love of Dogs”

1st: Line Hansen for the Gift box for the Lady Dog Lover

2nd: Helen Leedham for the Rocking Dog

3rd: Christie Farren from the King’s Troop for her Dog equipment stand and accessories

COMPETITION TROPHIES:

The Tony Byrne Memorial Trophy for the best Harness entry by an Apprentice or Trainee was awarded to Lily Spackman for her entry in the Open Harness class.

The Tony Russell Memorial Trophy for the best harness entry was awarded to Catrien Coppens for her entry in the open harness class.   

The Alf Batchelor Memorial Trophy for the best bridlework entry was awarded to Isobel Hodges for her bridle entered in the Miniature class, presented by John Batchelor.

The Ken Lyndon Dykes Perpetual Trophy for best entry in the President’s Choice class was awarded to Line Hansen for the Ladies Gift Box.

The Side Saddle Association Trophy for the best Side-Saddle Entry was won by Coralie Chung.

The Les Coker Millennium Trophy for best entry by an Apprentice was awarded to Rachel Lok for her bridle entered in the Open Bridle Class.      

The Bruce Emtage Memorial Plate for Best in Show was awarded to Catrien Coppens for her entry in Open Harness Class

- ADVERTISEMENT -